OPORNA NADWAGA

Oporna nadwaga/otyłość często jest wynikiem nieprawidłowo funkcjonującego metabolizmu. W przypadku osób z prawidłowym metabolizmem każda dieta redukcyjna przyniesie oczekiwane rezultaty, natomiast u osób ze zmienionym metabolizmem efekty diet są nieadekwatne do wysiłków. Najczęściej takie osoby próbowały już wielu diet i mimo ogromnych starań nie ma trwałego efektu. Poniżej lista objawów towarzyszących nieprawidłowej przemianie materii:

     1. Szybki wzrost masy ciała, problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów
     2. Fałda na brzuchu
     3. Łatwa męczliwość, uczucie znużenia, nawet po przebudzeniu
     4. Późnym popołudniem spadek energii
     5. Duża potrzeba spożywania produktów bogatych w węglowodany
         tj. pieczywo, chipsy, słodycze lub makaron
     6. Problemy ze snem
     7. Problemy z koncentracją
     8. Niepokój
     9. Poirytowanie
   10. Tępy ból głowy

Osoby ze zmienionym metabolizmem często mają problemy zdrowotne, których jeszcze nie zdiagnozowali - nadciśnienie, stan przedcukrzycowy lub cukrzycę oraz podwyższony poziom cholesterolu. Warto zbadać poziom glukozy na czczo, cholesterolu oraz zmierzyć ciśnienie.


Dlaczego niektóre osoby mają odmienny metabolizm?

Często przyczyną są uwarunkowania genetyczne, stres, tycie, choroby i zmiany hormonalne. Podstawowy problem w przypadku nieprawidłowego metabolizmu polega na wydzielaniu przez trzustkę nadmiernych ilości insuliny (insulina odpowiada za regulowanie poziomu glukozy we krwi) . Nadmiar insuliny między innymi odpowiada za gromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha, ponieważ umożliwia większe napełnienie magazynów, a zarazem poziom glukozy we krwi zdecydowanie spada .Osoby takie czują narastający głód i znużenie już po dwóch godzinach po posiłku. Osoba z prawidłową przemianą materii utrzymuje po jedzeniu poziom glukozy w granicach normy, a osoba nadmiernie wydzielająca insulinę magazynuje część glukozy w postaci tłuszczu i dlatego jej poziom glukozy we krwi spada i znów czuje głód.

Niestety, jeśli w tym momencie nie nastąpi zmiana diety, w której uwzględniona zostanie odpowiednia podaż węglowodanów najprawdopodobniej masa ciała będzie wzrastać i dojdzie do insulinooporności (zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę) i w następstwie do cukrzycy typu 2.

Dodatkowo osoby otyłe mają zmienioną florę jelitową, która zwiększa wchłanianie cukrów co wpływa na wzrost pozyskiwanych kalorii z pożywienia nawet o 200kcal. Szczegółowe informacje dostępne są w mojej publikacji.

Oporna nadwaga/ otyłość wymaga leczenia pod ścisłym nadzorem dietetyka. Podczas wizyty zostaniecie Państwo poinformowani, w jaki sposób opanować swój metabolizm przestrzegając odpowiednich ilości i czasu spożycia węglowodanów. Jest to jedyna skuteczna metoda pozbycia się zbędnych kilogramów na trwałe.

http://www.eam.pl